Rezerwat Molenda – olbrzymie jodły i buki

Rezerwat Molenda wpadł mi w oko, gdy śledziłem na mapach tereny leśne w okolicach Łodzi. Znajduje się on na południe od aglomeracji, pomiędzy Rzgowem a Tuszynem, na terenie Leśnictwa Tuszyn. Najłatwiej dotrzeć do niego pieszo od strony Tuszyna lub miejscowości Rydzynki. Za początek wędrówki wybrałem właśnie skrzyżowanie ulic Borowikowej i Tęczowej w Rydzynkach. Stamtąd ruszyłem Borowikową na północny-wschód w kierunku lasu.

Rezerwat Molenda - tablica informacyjna
Rezerwat Molenda – tablica informacyjna

Lokalizacja Rezerwatu Molenda

Poniżej znajduje się mapa sytuacyjna, którą można znaleźć właśnie w Rydzynkach. Można tam dojechać samochodem i zaparkować w pobliżu mapy. Na niewielkim dzikim parkingu zmieszczą się 2-3 auta.

Rezerwat Molenda mapa
Mapa Rezerwatu Molenda w Rydzynkach

Drzewa w Rezerwacie Molenda

Z początku las nie wyróżniał się niczym niezwykłym. Może to pora roku, czyli spóźniająca się wiosna a może po prostu zwykłe sadzone przez człowieka sosny, które mnie po prostu nudzą bo widzę takie na co dzień. Po pokonaniu jednak kilkuset metrów, sosny stopniowo zaczęły pojawiać się coraz większe i okazalsze. Z każdym krokiem las stawał się rzadszy a jednocześnie drzewa były coraz potężniejsze. Tu sosny oceniam na około 80-letnie.

Rezerwat Molenda sosny
Sosny w Rezerwacie Molenda

Oprócz olbrzymich sosen jest tam również mnóstwo buków, grabów i dębów. Wrażenie robi wygląd lasu i rzadkość w rozmieszczeniu drzew.

Las w Rezerwacie Molenda
Wygląd lasu w Rezerwacie Molenda

Jesteśmy przyzwyczajeni do lasów gospodarczych, gdzie powierzchnia nasadzeń jest możliwie najefektywniej wykorzystana. Dzisiejszy las w formie sztucznych odnowień, zakładany jest tak, że sadzonki na ogół jednego gatunku, umieszczane są bardzo gęsto, czyli 50-100cm od siebie. Niby są one w późniejszych latach trzebione, ale i tak las jest gęsty i jednorodny. Tymczasem w Rezerwacie Molenda drzewa są oddalone od siebie średnio o 5 metrów i praktycznie każde jest okazem niespotykanym w przeciętnym lesie.

Buki w Rezerwacie Molenda
Okaz buka w Rezerwacie Molenda

Podziwiając olbrzymy na wielkich zielonych omszałych stopach, spostrzegłem kilka niewielkich krzaczków, które błędnie zidentyfikowałem z początku jako cisy. Widać było, że są one od lat regularnie obgryzane przez sarny, jelenie lub łosie i wyglądały jak okaleczone bonsai. Z błędu wyprowadził mnie kolejny olbrzym, który przyćmił swą potęgą nawet największe buki. Stanąłem pod ponad 150-letnią jodłą!

Jodła w Rezerwacie Molenda
Ponad 150-letnia jodła w Rezerwacie Molenda

Drobne sieweczki a potem kilkuletnie drzewka okazały się rozsianymi po lesie „dziećmi” tego wiekowego kolosa. Niektóre z nich były zabezpieczone plastikowymi opaskami mającymi utrudnić ogryzanie ich przez zwierzynę. Oby udało im się dożyć takiego wieku i tak wspaniałych rozmiarów, jak ich matce.

Największa jodła w Rezerwacie Molenda
Prawdopodobnie najstarsza jodła w Rezerwacie Molenda

Tamtejsze drzewa zrobiły na mnie największe wrażenie. Dotychczas takie okazy spotykałem pojedynczo oznaczane jako pomniki przyrody a tu, na 147 hektarach, takich pomników przyrody są setki!

Inne ciekawe rośliny w Rezerwacie Molenda

Oprócz imponujących drzew moją uwagę zwrócił bluszcz. Choć jest go niewiele, głównie w formie drobnych pojedynczych pędów, to na uwagę zasługuje kilka okazów oplatających stare dęby.

Bluszcz w Rezerwacie Molenda
Grube „liany” bluszczu w Rezerwacie Molenda

Liczące kilkadziesiąt lat łodygi bluszczu zamieniły się w grube „liany”, które miejscami oderwały się od drzew i zwisają swobodnie. Widać, że tak potężne drzewo, jak dąb nie łatwo daje się ściśle oplatać towarzyszowi…

Rezerwat Molenda dziki bluszcz
Korzenie i liście dzikiego bluszczu

Ze względu na porę roku, nie miałem okazji zobaczyć wielu roślin, ale za to udało mi się wypatrzeć pierwsze kwitnące przylaszczki.

Przylaszczka w Rezerwacie Molenda
Przylaszczka w Rezerwacie Molenda

Może uda mi się wybrać tam latem to na pewnie będzie więcej ciekawych roślin do sfotografowania, identyfikacji i opisania.

Zwierzęta w Rezerwacie Molenda

Wędrując po okolicznych lasach udało mi się spotkać tylko stadko saren, ale sądząc po tropach i znalezionych odchodach, Rezerwat Molenda odwiedzają systematycznie też łosie i dziki.

Odchody łosia w Rezerwacie Molenda
Odchody łosia w Rezerwacie Molenda

W terenie widać było wiele spałowanych drzew z ogryzioną korą i wydeptanych ścieżek prowadzących do wodopojów.

Woda w Rezerwacie Molenda

Choć na mapach widać kilka cieków wodnych w okolicy, to faktycznie są to tylko sztucznie przekopane rowy, w których wody nawet na wiosnę nie ma prawie wcale. Udało mi się za to znaleźć prawdopodobnie jedno źródło w formie słabego wysięku, możliwie, że istniejące tylko na wiosnę.

Wysięki w Rezerwacie Molenda
Wysięki w Rezerwacie Molenda

Znajduje się ono około 100 metrów na południe od największej w okolicy jodły. Oprócz niego, w północnej części rezerwatu, w terenowej niecce, znajduje się niewielkie jeziorko, które prawdopodobnie utrzymuje wodę także w lecie. Ma ono średnicę kilkunastu metrów i głębokość na wiosnę około 0.5m. Widać, że jego brzegi są intensywnie uczęszczane przez okoliczną zwierzynę.

Pamiątki historyczne w Rezerwacie Molenda

Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych informacji ani śladów historycznych w samym Rezerwacie, ale kilkaset metrów od niego, w czasie II wojny światowej, niemieccy okupanci kilkakrotnie dokonywali zbiorowych egzekucji.

Symboliczna mogiła w okolicach Rezerwatu Molenda
Symboliczna mogiła w okolicach Rezerwatu Molenda

Pierwszą symboliczną mogiłę upamiętniającą ofiary mordu można znaleźć idąc szutrową drogą na zachód od północno-zachodniego skraju Rezerwatu.

Tablica pamiątkowa na mogile koło Rezerwatu Molenda
Tablica pamiątkowa na mogile koło Rezerwatu Molenda

Drugi pomnik, znajduje się około 300 metrów dalej, za wzniesieniem w kierunku północno-zachodnim. Jego konstrukcja jest o tyle nietypowa, że jego tylna część stanowi jednocześnie stół ofiarny do odprawiania mszy.

Pomnik-ołtarz koło Rezerwatu Molenda
Pomnik-ołtarz koło Rezerwatu Molenda

Widać że na obu miejscach pamięci, pomimo tego, że są położone głęboko w lesie, ktoś regularnie przychodzi sprzątać i zapalać znicze…

Tablica na pomniku koło Rezerwatu Molenda
Tablica na pomniku koło Rezerwatu Molenda

Inne ciekawostki w pobliżu Rezerwatu Molenda

W drodze powrotnej, w odległości jednego oddziału leśnego na zachód od Rezerwatu, znalazłem śródleśne oczko wodne. Biorąc pod uwagę jego regularny kształt, sądzę że zapewne zostało kilkadziesiąt lat temu wykopane jako wodopój lub zbiornik przeciwpożarowy. Przy samym jego brzegu ujrzałem resztki szałasu i deskę z napisem „Chata nad wodą”

"Chata nad wodą" koło Rezerwatu Molenda
„Chata nad wodą” koło Rezerwatu Molenda

Pytaniem pozostaje, kto ów szałas zbudował i na tyle się do niego przywiązał, że nawet nadał mu nazwę? Może tajemniczy leśny traper odezwie się w komentarzu pod tym wpisem…

4 komentarze


  1. // Odpowiedz

    W poszukiwaniu pięknych jodeł warto zajrzeć do rezerwatu Jata. Okolice Łukowa. Piękny las…


  2. // Odpowiedz

    Dziękuję za ładny wpis. Własnie poszukuje nowych ciekawych miejsc do spędzenia na łonie natury z przyjaciółmi. Znam dobrze lasy Łagiewniki, Sokolniki, Grotniki, ale od tej strony łódzkich terenów nie poznałem, a jak widać warto…


  3. // Odpowiedz

    W lasach Rzgowskich i Tuszynskich są na pewno 3 zbiorowe mogiły ;/ o ile nie więcej (muszę zapytać meza). Mogiła ze stołem ofiarnym jest na terenie gminy Rzgów co roku pod koniec kwietnia jest tam odprawiana msza za poległych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge