Mapy LIDAR pokazują co jest ukryte w lasach

Tej zimy, przez to, że rzadziej niż zwykle wybierałem się w teren, więcej czasu poświęciłem na podróże „palcem po mapie”. Doskonałym do tego okazał się Geoportal, na którym odkryłem ciekawe nietypowe funkcje. Dziś przygotowałem dla Was instrukcję przeglądania mapy w trybie LIDAR

Technologa LIDAR (Light Detection and Ranging) polega na lotniczym skanowaniu terenu krótkimi impulsami lasera, którego promień przenika praktycznie przez wszystkie naturalne przeszkody znajdujące się na powierzchni ziemi. W ten sposób powstaje obraz terenu, z którego zostały jakby zdjęte wszystkie drzewa, krzewy, trawy, mech czy liście.

Mapa lasu przedstawiona w trybie LIDAR pokazuje obraz trójwymiarowy, na którym doskonale widoczne są wszelkie wzniesienia i zagłębienia terenu z dokładnością do około 15-30 centymetrów. Widać więc nawet to, co na żywo w lesie jest trudne do zobaczenia gołym okiem. Analizując obraz na ekranie komputera można zauważyć dokładny przebieg np. rowów melioracyjnych, dawnych budowli, wojennych okopów, ziemianek, bunkrów, kurhanów, współczesnych dzikich śmietnisk czy wyrobisk żwiru lub torfu.

Zainspirowany możliwościami, jakie dają mapy LIDAR, analizowałem wielokrotnie tereny już mi znane, jak i miejsca, gdzie jeszcze nigdy nie dotarłem. Pewnego razu na ekranie komputera wpadło mi w oko niezwykłe leśne jezioro w Lasach Garwolińskich o tajemniczym kształcie. Miało około 70m średnicy, było idealnie okrągłe, jakby ktoś nakreślił je cyrklem, a na jego środku znajdowała się równie idealnie okrągła wyspa.

Leśne jezioro
Jezioro w lesie

Gdyby znajdowało się blisko zabudowań to specjalnie kształt by mnie nie zdziwił, bo uznałbym to za np. za pozostałość jakiegoś dworskiego parku. Jezioro leżało jednak w środku lasu i to mnie zaintrygowało. Przełączając się na LIDAR zobaczyłem coś takiego:

Mapa LIDAR
Mapa LIDAR

W tym trybie wyglądało dosłownie, jakby stworzyli je jacyś kosmici 😉 Na drugi dzień rankiem już siedziałem w pociągu, jadąc do tamtejszych lasów, rządny odkrycia tajemnicy…Po paru godzinach leśnej wędrówki i błądzenia po krzakach ujrzałem taki oto widok:

Jezioro z wyspą
Jezioro z wyspą

Na żywo okazało się, że tajemniczy akwen pokryty tego dnia cienkim lodem rzeczywiście wygląda dosyć niezwykle. Stworzony został z pewnością ręką człowieka, a nie przez naturę. Biorąc pod uwagę miejscowy grunt, obstawiam, że jest to dawne potorfowe wyrobisko. Tylko na prawdę ktoś musiał mieć fantazję, żeby w środku lasu kopać pod cyrkiel 🙂 Możliwe też, że staw wykopała jakaś maszyna, której łyżka poruszała się na linie zakotwionej na środku wyspy…

Pomimo tego, że tajemnica nie rozwiązała się do końca, LIDAR okazał się pomocny w planowaniu tej spontanicznej wyprawy. Poniżej przedstawię jeszcze kilka innych ciekawych miejsc, które pokazuje ta technologia.

okopy i ziemianki w widoku LIDAR
Widok LIDAR – okopy i ziemianki frontu I Wojny Światowej na Mazowszu
Kurhany na mapie LIDAR
Widok LIDAR – mielerze w Mazowieckim Parku Krajobrazowym
Widok LIDAR - baterie artyleryjskie
Widok LIDAR – stanowiska dwóch baterii artyleryjskich z I Wojny Światowej na Mazowszu

Jeśli zainteresowała Was ta technologia, poniżej przedstawiam krótką instrukcję LIDAR, z pomocą której samodzielnie możecie zbadać interesujące Was tereny:

1. Należy wejść na stronę http://mapy.geoportal.gov.pl/imap

2. W prawym górnym rogu zobaczysz trzy ikony w kształcie oka. Kliknij w największe oko.

3. Ukaże się tabela, na której kliknij ikonę z napisem WNS.

4. Wyświetli się tabela o nazwie Dodaj Mapę. Zaznacz na niej opcję WMTS.

5. Kliknij na znak + przy wierszu Usługi Krajowe WMTS.

6. Kliknij w wiersz ISOK Cieniowanie.

7. Kliknij przycisk Połącz.

8. Kliknij przycisk Dodaj.

9. Zobaczysz mapę Polski z naniesionymi na szaro mapami LIDAR

10. W tabeli Zawartość Mapy odznacz opcję Wizualizacja BDO.

11. Powiększ mapę i ciesz się widokiem LIDAR

Mam nadzieję, że moje wskazówki Wam się przydadzą w planowaniu leśnych wędrówek, odkrywaniu nieznanych miejsc i rozwiązywaniu tajemnic historii. Dajcie znać w komentarzach, jakby instrukcja była niejasna to wspólnie ją poprawimy.

107 komentarzy


  1. // Odpowiedz

    Świetna informacja, bardzo pomocna i ciekawa. 🙂
    Dzięki. Pozdrowienia dla Ciebie 🙂


  2. // Odpowiedz

    Niestety , a taka nadzieje miałem . Mojego rejonu nie złapało 🙁 Babiogurski Park Narodowy i okolice a konkretnie wsie u stop Babiej góry . Ale i tak dzieki za info.


    1. // Odpowiedz

      Zeskanowane obszary cały czas są uzupełniane wiec pozostaje mieć nadzieję, że białe plamy na mapie znikną


    2. // Odpowiedz

      Spróbuj poszukać Babiogórskiego Parku Narodowego…


    3. // Odpowiedz

      Ja czekam ąż koło mnie też sie ukarzą, chodzi mi o rejon przemecki park krajobrazowy.


  3. // Odpowiedz

    Tak jak napisałeś, jest to wyrobisko po kopalni torfu.
    Na środku stała koparka zgarniakowa i wydobywała torf wokół.
    Transport urobku odbywał się w kierunku północnym.


  4. // Odpowiedz

    Tryb LIDAR – muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem, bo też go dopiero teraz odkrywam.


  5. // Odpowiedz

    Rewelacja, teraz mogę poczuć się jak sherlock holmes 🙂
    Dzięki, zaczynam przeczesywać tereny wokoło Wrocławia


  6. // Odpowiedz

    Hej, dostosowalam sie do Twoich wskazowek ale kiedy przyblizam mape na wybrany teren nie wyglada to tak jak u Ciebie, „tak szaro”, tylko kolorowo z czerwonymi liniami i jakimis numerkami. Czy moglbys mi to wyjasnic ?


    1. // Odpowiedz

      W tabeli po prawej stronie musisz odznaczyć opcję „Dane o charakterze katastralnym”


  7. // Odpowiedz

    Polecam robienie sobie zakładek przestrzennych dostępnych z menu Plik – Mapy użytkownika – Utwórz. W ten sposób można zapisywać konkretne miejsca i włączone warstwy, w tym dodane serwisy WMS/WMTS. Przydatna jest też zmiana kolejności warstw w oknie Zawartość mapy. Na przykład ortofotomapę można złapać i przesunąć nad cieniowanie, a następnie spod prawego przycisku zmienić jej przezroczystość. Z czasem LiDAR będzie zapewne włączony do standardowej zawartości mapy i nie będzie trzeba dodawać go jako WMTS.


  8. // Odpowiedz

    Czemu jak przybliżę bardziej to do wybranego miejsca to znika mi ten tryb lidar i pokazuje się normalna mapa? Dzieje się tak od skali 1:250 000.


    1. // Odpowiedz

      Prawdopodobnie obserwowany przez Ciebie obszar nie jest jeszcze zeskanowany przez LIDAR. Powiększ skalę do 2000000 to zobaczysz na mapie Polski białe plamy, których ta usługa jeszcze nie pokrywa.


  9. // Odpowiedz

    Czy ktoś umie wyświetlać mapy LIDAR w programie OruxMaps?


    1. // Odpowiedz

      Da sie uruchomić cieniowanie WMS. Jest to prawie jak LIDAR ale gorsza jakość (skala do 5m)


  10. // Odpowiedz

    Ciekawy temat. Własnie szukam map mojej działki (południowa wielkopolska). Kiedyś była tam stara osada olendrów. Może dowiem się czegoś ciekawego.


  11. // Odpowiedz

    Mam pytanie do Autora. Gdzie w Mazowieckim Parku Krajobrazowym są kurhany? Mieszkam w okolicy, sporo wiem o Parku a nigdy nie słyszałem o kurhanach i chętnie poszerzę swoja wiedze.


    1. // Odpowiedz

      Nie chcę upubliczniać precyzyjnych informacji co do ich lokalizacji ponieważ nie mam jeszcze pewności, czy zbadali je archeolodzy. W sytuacji, gdy nielegalnie rozkopywane są stanowiska archeologiczne, niech zajmą się nimi najpierw naukowcy.


      1. // Odpowiedz

        Ok, rozumiem dobrze te obawy. W latach 90 xx wieku robilem kurs i mialem zostac straznikiem ochrony przyrody, niestety organizacja ta zostala rozwiazana. Na wspomnianym kursie przysposobilem spora wiedze na temat MPK. Mowiono nam o wielu stanowiskach archeologicznych ale o tak wygladajacych kurchanach nie slyszalm.
        Pozdrawiam


        1. // Odpowiedz

          No w sumie tak w jednym rejonie na północy kraju znalazłem ogromne skupisko tych niby kurhanów z tym że te twoje są jak od cyrkla zrobione aaaaaaaa ( te moje ) dodatkowo wokół okręgu mają po pięciu do sześciu takich punkcików wokół. Po świętach jadę to sprawdzić co za cholerstwo bo po 145 przestałem liczyć i dla świętego spokoju jadę sprawdzić co za cholerstwo.


          1. //

            To mogą być kamienne kręgi. Szczególnie na Pomorzu głazy są charakterystyczne dla kurhanów i starożytnych miejsc kultu


          2. //

            To nie są kurhany. Te okrągłe kształty z niewielkimi dołkami na ich obwodzie to pozostałości mielerzy po tleniu węgla drzewnego w lesie. Wiem, bo sprawdziłem. Jest tego mnóstwo w lasach, przy których funkcjonowały kuźnice, huty lub folwarki.


      2. // Odpowiedz

        Pozwoliłem sobie odnaleźć te „kurhany” na mapie, pojadę je zobaczyć na żywo. Strasznie ich jest dużo, znalazłem kilka skupisk. Tylko zastanawiam sie czy to na 100% kurhany. Pozdrawiam
        Marcin


      3. // Odpowiedz

        To są bardziej pozostałości po mielerzach niż kurhanach


  12. // Odpowiedz

    Szalenie interesujący wpis i bardzo Panu dziękuję za jego publikację.
    Niestety, mam pecha – obszar mojego największego zainteresowania znajduje się dokładnie pośrodku białej plamy :-(((
    Może kiedyś, gdzieś, coś…


  13. // Odpowiedz

    Witam, czy te kurchany sa aby w Mazowieckim Parku Krajobrazowym? Znam trochę ten park i nie słyszałem o takim zbiorowisku kurchanów na jego terenie. A chętnie sie douczę.
    pozdrawiam
    Marcin


  14. // Odpowiedz

    Wow, niesamowita sprawa. Ile razy musiałem lecieć dronem w dane miejsce, aby przekonać się co tam jest i czy idziemy w dobrą stronę. Takie mapy rozwiązują mój problem 😉
    Wielkie dzięki!


  15. // Odpowiedz

    U mnie w okolicy też jest takie jeziorko z wysepką na środku a wokół rozciąga się gęsty las 😉 jak będziesz w lubelskim to zachęcam do odwiedzenia. Z mapą LIDAR spotykam się pierwszy raz bo jakoś wcześniej nie planowałam większych wypraw. Aktualnie szykuje mi się wyjazd na Słowację, może znasz jakieś ciekawe zakątki blisko naszego kraju? 🙂


  16. // Odpowiedz

    Wpis zainspirował mnie do moich własnych podróży w okolicach starorzecza Odry


  17. // Odpowiedz

    Raczej to nie są kurhany. Na pewno nie ma ich w spisie. Na 90% są to pozostałości po mielerzach lub smolarniach.


    1. // Odpowiedz

      Całkiem możliwe, że były to mielerze, lecz niestety się na tym nie znam. Z chęcią jednak zaprowadziłbym na miejsce archeologów, którzy wyjaśnili by zagadkę. W promieniu kilkuset metrów od tego miejsca jest jeszcze kilka nieco innych kopców ziemnych widocznych gołym okiem.


  18. // Odpowiedz

    Świetny pomysł, szczególnie na wyprawę w nieznane miejsce.


  19. // Odpowiedz

    Przykre jest to, że po ostatnim spacerze odechciało mi się ich całkowicie. Zamiast odpocząć i zrelaksować się na łonie natury, spotkałem kupę śmieci, której odór był odrażający. Nie tak sobie to wyobrażałem…


  20. // Odpowiedz

    Jezioro w lesie rzeczywiście wygląda jak krater uderzeniowy.


  21. // Odpowiedz

    Mieszkam w zasadzie niedaleko. Może podążę Twoim tropem 🙂


  22. // Odpowiedz

    Technologia wkracza sukcesywnie w wiele dziedzin naszego życia i pewnie nie raz nas jeszcze zaskoczy. Również podróżowanie stało się dużo łatwiejsze dzięki ogólnie pojętej technologii. GPSy, społeczność internetowa, telefony – dokładne zaplanowanie podróży życia może zająć kilka godzin przed komputerem 😀
    Co do technologii LIDAR, to bardzo ciekawa propozycja, ale moim zdaniem dla ludzi, którzy chcą przeczesać swoją okolicę lub dobrze znaną. Można odkryć dzięki temu niezłe ciekawostki.


  23. // Odpowiedz

    Świetne foto jeziora…., zapraszam w moje strony na Jurę Krakowsko Częstochowską , Ogrodzieniec , Bobolice


  24. // Odpowiedz

    Mega ciekawe. Nie słyszałem do tej pory o tej technologii ale na pewno sprawdze przynajmniej najbliższe otoczenie. Kto wie, może odkryję coś niesamowitego 🙂


  25. // Odpowiedz

    Na załączonych zdjęciach widać jak wielka jest dokładność tego systemu. Pozwoli to na odkrycie ukrytych w lasach skarbów natury.


  26. // Odpowiedz

    A jak to zrobic krok po kroku w nowym geoportalu?


  27. // Odpowiedz

    Haa! Niesamowite! Spędzę całe godziny na przeglądaniu tych map.


  28. // Odpowiedz

    Mojego rejonu także nie złapano 🙁 Ale to chyba przyjdzie z biegiem czasu 🙂


  29. // Odpowiedz

    Też należę do osób, których teren nie pojawił się na mapie 🙁


  30. // Odpowiedz

    Ale czad! Mieszkam na Mazurach, lasów i jezior u nas nie brakuje 😀 Na pewno odwiedzę nowe, ciekawe miejsca.


  31. // Odpowiedz

    Witam. Dlaczego nie da się uzyskać niższego obrazu jak 1 : 25000? Wy tez tak macie?


  32. // Odpowiedz

    Bardzo ciekawy wynalazek. Nigdy z niego nie korzystałem, ale chyba poczytam o tym odrobinę więcej i sprawdzę własnoręcznie.


  33. // Odpowiedz

    Naprwde na tym blogu dopiero się dowiedzialem o takich rzeczach gdzie indziej nie ma mowy naet o tym. Świetne informacje Pozdriawma


  34. // Odpowiedz

    Witam fajna sprawa mam pytanie czy jest to możliwe tez na terenie Niemiec bo nie mogę nic wylukac ??


  35. // Odpowiedz

    Ostatnio zgubiłem się trochę w lesie i w środku niczego znalazłem dwa groby. W sumie zadbane na jednym z nich był nawet znicz czyli ktoś musi o nie dbać.


  36. // Odpowiedz

    Ostatnio zgubiłem się trochę w lesie i w środku niczego znalazłem dwa groby. W sumie zadbane na jednym z nich był nawet znicz czyli ktoś musi o nie dbać.


  37. // Odpowiedz

    Z jakiego źródła pozyskał Pan wiedzę, że te obiekty w Mazowieckim Parku Krajobrazowym są kurhanami ? Bardziej mi przypominają mielerze.


    1. // Odpowiedz

      To na razie moje domysły, ale mam nadzieję, że uda się to jednoznacznie rozstrzygnąć.


        1. // Odpowiedz

          Nigdzie nie udało mi się znaleźć więcej informacji na temat takich zgrupowań mielerzy. Można sobie jedynie wyobrażać, jak taka okolica wyglądała na podstawie dawnych rycin przedstawiających węglarzy.


  38. // Odpowiedz

    Interesujacy temat! Ciekawe co kryje sie poza zasiegiem naszego wzroku 😉


  39. // Odpowiedz

    Wow, bardzo interesująca rzecz :). Jak będę mieć chwilkę czasu to na pewno obadam, bo niedaleko mnie jest sporo lasów :).


  40. // Odpowiedz

    Plantacje „zielonego” też taki laser wykryje? 😛


  41. // Odpowiedz

    Wow, niesamowita rzecz! Ja jezioro faktycznie super 🙂


  42. // Odpowiedz

    Super dawka wiedzy. Mapy w trybie LIDAR dają niesamowite możliwości poznawcze.


  43. // Odpowiedz

    Świetna rzecz. Niesamowite możliwości. Odkryłem dawny kanał po rzece, może jeszcze sprzed ostatniego zlodowacenia. Teraz wyniesiony ponad okoliczne tereny, zalesiony. Koniecznie muszę zapytać jakiegoś geologa…
    Jeszcze ciekawostka: Wiem kto z sąsiadów wykopał na działce dołek na śmieci.(-:


  44. // Odpowiedz

    Witam serdecznie. Fajnie za krótką i treściwą instrukcję na pewno się przyda.
    Dodałem u siebie na profilu odnośnik do waszego bloga i serdecznie zapraszam na swojego. Widzę podobieństwo między naszymi profilami, lecz ja dopiero się rozkręcam.

    Tak więc tym czasem.
    Lukas ostatnio opublikował…Wykolejenie w GłogowieMy Profile


  45. // Odpowiedz

    Dzięki LIDARowi można poznawać niesamowite miejsca w swojej okolicy o których nie miało się bladego pojęcia. Świetna sprawa. Pozdrawiam!


  46. // Odpowiedz

    Czytałem ten wpis już około rok temu i ogólnie chciałbym Ci za niego podziękować 🙂 Lidar w wielu sytuacjach dał mi masę frajdy z obserwacji terenu.

    Od dłuższego już czasu Geoportal funkcjonuje w wydaniu aplikacji na telefony komórkowe. Da się bez problemu ustawić filtr na skanowanie laserowe.
    Maszerowanie zwyczajnym lasem ogólnie zmienia się w niezłą grę przygodową w odgadywanie przeznaczenia tych czy tamtych wykopów z przeszłości. Jeszcze raz, wielkie dzięki stary 🙂


  47. // Odpowiedz

    Interesujące, pierwszy raz się z taką techniką spotkałem. Będę musiał pobawić się tym trochę. Widzę że jest aplikacja na telefon nawet. Super.


  48. // Odpowiedz

    Witam Panie Dawidzie
    Od jakiegoś czasu przeglądam mapy rzeźby terenu ISOK cień, wyświetlam je jednak
    na portalu NID/portal mapowy. Chciałbym Panu przesłać zrzut takiej mapy
    i poprosić o jej interpretację. Proszę zatem o umożliwienie kontaktu z Panem.
    Mapę można udostępnić na Pana stronie ponieważ bardzo jestem ciekaw opinii innych
    zainteresowanych tematem. Obecnie nie chciałbym ujawniać miejsca ponieważ
    prowadzę tam poszukiwania za zgodą konserwatora poszukiwania.
    Pozdrawiam
    Robert


  49. // Odpowiedz

    Fajny artykuł i blog.
    Mam działkę w okolicach Mariańskiego Porzecza i jak tylko czas pozwala, to wypuszczam się w pobliskie lasy.
    Chętnie się przyłącze do jakiejś wyprawy!!!


  50. // Odpowiedz

    Wyjątkowo interesująca strona z ochotą będę częściej zaglądać. Nie mogę się doczekać kiedy przeczytam inne treści.


  51. // Odpowiedz

    Witam, czy istnieje możliwość poznania lokalizacji tego jeziorka? Pochodzę z okolic Garwolina i nigdy o tym nie słyszałem, a jestem zwyczajnie ciekawy. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!


    1. // Odpowiedz

      Jeziorko znajduje się w lesie, dokładnie na północ od wsi Stoczek koło Garwolina. Widoczne jest w Google Maps, w widoku z satelity.


  52. // Odpowiedz

    A dla mnie nieche odpalić na sprzęcie Apple , może jakaś podpowiedz?


  53. // Odpowiedz

    Witam, kiedy chcę powiększyć obraz przełącza mi się na zwykłą mapę. Jak temu zapobiec ?


    1. // Odpowiedz

      Tak ale czasami jazda bez planowania, jest najlepsza opcją.


  54. // Odpowiedz

    Hej nie mam pytanie czy ten system zadziała na tabletach, bo chce sie wybrać , ale niewiem czy mam szansę.


  55. // Odpowiedz

    Witam, robie wszystko tak jak przedstawil autor i wyskakuj mi tylko „Błędna struktura pliku xml” i niepotrafi połaczyć z mapa. Jakkies pomysly?


  56. // Odpowiedz

    Niesamowite robi wrażenie. 29 lat mieszkam koło góry 400 m.n.p.m ale dopiero dziś widzę jej prawdziwy kształt i ukształtowanie terenu.


  57. // Odpowiedz

    Pierwsze zdjęcie ( jeziorko z wyspą na środku ) wygląda raczej, jak krater meteorytu na Księżycu. Do tego zupełnie świeży.


  58. // Odpowiedz

    Jest prostszy sposób żeby włączyć mapy LIDAR , wystarczy w okienku po prawej wejść w „rzeźba terenu” i zaznaczyć „ISOK cieniowanie” 🙂


  59. // Odpowiedz

    Dzień dobry, zainteresował mnie bardzo Pana blog. Mieszkam właśnie w okolicach lasów garwolińskich. Zastanawiam się, w jakim miejscu znajduje się to jeziorko, o którym Pan pisze? Będę bardzo wdzięczny jeżeli poda Pan jakąś miejscowość (większą, mniejszą), niedaleko której znajduje się to jeziorko. Dziękuję z góry.

    Bartek.


    1. // Odpowiedz

      Staw z wyspą znajduje się w lesie na północ od Trzcianki/Stoczka. Widoczny jest na zdjęciach satelitarnych w Google.


  60. // Odpowiedz

    Witam wszystkich. Potrzebuję pomocy gdzie mogę znaleść dokładnie tą mapę LIDAR bo potrzebuję jedno miejsce sprawdzić a ciężko mi znaleść i jak coś to żeby ją ewentualnie pobrać np ze sklepu play bo kiedyś miałem właśnie ze sklepu play pobraną


  61. // Odpowiedz

    Witam
    „10. W tabeli Zawartość Mapy odznacz opcję Wizualizacja BDO.” Gdzie to się odznacza? Nie widzę takiej opcji.
    Jak dodać mapę np. Włoch?


  62. // Odpowiedz

    Czy można w ten sposób oglądać teren Czech? Czy taki system jest uruchomiony dla tego kraju? Może ktoś tutaj wie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge